=== Robsik's Blog on WordPress ===

11 grudnia 2008

Virtual Server na Windows XP

Post może zupełnie niecodzienny, ale problem z którym się zetknąłem po raz drugi zainspirował mnie aby umieścić rozwiązanie na swoim blogu - aby w przyszłości móc wrócić do gotowca. Sprawa dotyczy instalacji i uruchomienia Microsoft Virtual Server 2005 (czyli komputerów – niezainteresowanych tematem odsyłam do innych postów :) ). Sytuacja, o której będzie mowa zdarza się w dwóch sytuacjach (o których ja wiem!):

- instalacja SP2 do Windows XP lub SP1 do Windows 2003 server (jeśli wcześniej był już zainstalowany Virtual Server) - instalacja Virtual Server na Windows XP niepodłączonym do domeny

Pierwszy przypadek w Googlach jest bardzo dokładnie i przez każdego opisany, więc ten temat pominę. Drugi natomiast jest o tyle nie bagatelny, że zdarza się coraz częściej a przerzucając 3 strony wyników Google nie znalazłem nic na jego temat. Zacznę więc od opisu problemu: Po zainstalowaniu Microsoft Virtual Server 2005, gdy opalamy konsolę (w postaci strony www) otrzymujemy komunikat:

Could not connect to Virtual Server. Access was denied.

Czyli nie można połączyć się do serwera maszyn wirtualnych. Nie pomagają żadne zmiany w ustawieniach aplikacji webowej (IIS) ani rozwiązania wg wzoru pierwszego. Przyczyna problemów: Leży ona w ustawieniach Windows XP, który nie jest podpięty do domeny. Aplikacja webowa (w tym również IIS) nie ma uprawnień wystarczających do katalogu systemu Virtual Server (w Program Files). Rozwiązanie: Zaczynamy od włączenia zakładki „Zabezpieczenia” we właściwościach plików i folderów. Polega to na zmianie wartości „ForceGuest” w kluczu:

Lokalizacja: HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Lsa Wartość: ForceGuest=0

Po tej zmianie mamy dostęp do nadawania uprawnień do poszczególnych plików i folderów. Teraz możemy przejść do katalogu instalacji Virtual Server (domyślnie w Program Files) i zmieniamy uprawnienia tak aby użytkownik IUSR_nazwa_komputera miał prawo READ do tego katalogu. Od teraz powinna nam zadziałać konsola Virutal Server. Powrotna zmiana wartości ForceGuest na 1 spowoduje ponowne problemy z logowaniem do konsoli. Wprowadzone zmiany muszą pozostać a przy tym wnoszą nową funkcjonalność i zachowawczość systemu wraz z ich zaletami i konsekwencjami – ale o tym możecie już poczytać gdzie indziej :))) Mam nadzieję, że pomogłem – jeśli tak, zostaw Swój komentarz.

Brak komentarzy: